Język sąsiada w Dwumieście
To projekt pilotażowy realizowany przez Gminę Słubice w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Demokracja i Integracja z siedzibą w Poczdamie oraz miastem Frankfurt nad Odrą w ramach programu INTERREG VA.
„Język sąsiada w Dwumieście” powstał w odpowiedzi na potrzebę posiadania kompetencji językowych i używania języka sąsiada mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą.
Głównym celem projektu jest nauka języka sąsiada w szkołach. W gminie Słubice jest to nauka języka niemieckiego, natomiast w mieście Frankfurt nad Odrą – nauka języka polskiego. Projekt skierowany jest do uczniów klas 5 i 6 z gminnych szkół podstawowych (około 400 osób). Zajęcia odbywają się od początku roku szkolnego 2020/2021 w wymiarze 2 godzin tygodniowo. We Frankfurcie nad Odrą języka polskiego docelowo uczyć się będzie ok. 300 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Lekcje odbywają się w ramach kółek zainteresowań.
Do innych ważnych celów projektu zaliczamy:
– wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami oraz zachęcanie ich do realizowania wspólnych projektów,
– nauka języka sąsiada poprzez spotkania i wspólne projekty, a także wycieczki integracyjne dla uczniów, tak aby uczniowie mieli kontakt z żywym językiem,
– stworzenie i wykorzystanie systemu technicznego do nauki E-Learningowej. Dostęp do systemu będą mieć uczniowie z obu miast – i za jej pośrednictwem będą mogły odbywać się wspólne lekcje online. Będzie to miało na celu usprawnienie nauczania zdalnego oraz utrzymanie kontaktów online pomiędzy szkołami,
– dokształcanie nauczycieli w zakresie dydaktyki nauki języka sąsiada i innowacyjnych metod nauki języków obcych. Poprawa znajomości języka sąsiada wśród kadry pedagogicznej: kursy języka polskiego i niemieckiego, jak również kursy w zakresie korzystania z E-Learningu i kompetencji w obszarze interkulturowym.
Projekt to nie tylko nauka języka sąsiada, spotkania i warsztaty, ale także doradztwo ze strony lokalnych uczelni wyższych.
Okres realizacji projektu: od 1 stycznia 2020 r. do 30.06.2022 r.
Budżet projektu to 820 tys. euro, z czego 85 proc. (696 tys. euro) to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach celu “Europejska Współpraca Terytorialna”.