• Sobótka - plakat Gmina
  Zapraszamy na Sobótkę – festyn z okazji Nocy Świętojańskiej
  Czytaj więcej
 • Za nami kolorowy Dzień Dziecka Dzieci
  Za nami kolorowy Dzień Dziecka w Słubicach (zdjęcia)
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Prof. Krzysztof Ruchniewicz odebrał 22. Nagrodę Viadriny
  Czytaj więcej
 • Inwestycje w gminie Gmina
  W gminie inwestycja goni inwestycję
  Czytaj więcej

Słubice w obiektywie

Słubice to miejsce na polsko-niemieckim pograniczu, które przyciąga, zarówno inwestorów, jak i nowych mieszkańców. Wyróżnia nas między innymi to, że z Frankfurtem, leżącym na drugim brzegu Odry, od wielu lat budujemy europejskie, modelowe dwumiasto. Stworzyliśmy już m.in. transgraniczną komunikację miejską, pierwszą tego typu na pograniczu, wspólną sieć ciepłowniczą, przy unijnym wsparciu zbudowaliśmy w Słubicach przedszkole, do którego chodzą razem polskie i niemieckie dzieci, w naszych szkołach są mieszane klasy. Każdego roku w lipcu, urządzamy razem Miejskie Święto Hanzy, największą tego typu imprezę na pograniczu, która gromadzi ok. 100 tys. osób z Polski i Niemiec.

Zaproszenie do dwumiasta Słubice-Frankfurt chętnie przyjmują znani politycy i głowy państw. Gościliśmy m.in. prezydentów Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec: prof. Władysława Bartoszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. 1 maja 2004 roku, z wejścia Polski do Unii Europejskiej, cieszył się z nami m.in. ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Wśród honorowych obywateli Słubic jest Łukasz Fabiański, bramkarz polskiej reprezentacji piłki nożnej, który swoją piłkarską przygodę rozpoczynał w Słubicach.

Słubice to najmniejsze w Europie miasto akademickie. Zawdzięczamy to Collegium Polonicum, wspólnej placówce dydaktyczno- naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Europejskie warunki kształcenia, liczne i ciekawe kierunki studiów, nowoczesne miasteczko akademickie zachęcają do studiowania właśnie u nas. Każdego roku z tej możliwości korzystają młodzi ludzie niemal z całej Europy. Także gminne placówki edukacyjne gwarantują bardzo dobre warunki kształcenia. W samorządowych szkołach działają laboratoria dydaktyczne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt ułatwiający  naukę m.in. biologii, matematyki, informatyki i języków obcych. Mamy też w Słubicach nowoczesny żłobek, cztery przedszkola samorządowe oraz dwa przedszkola prywatne, trzy szkoły podstawowe, dwa licea, w tym jedno akademickie, które powstało przy Collegium Polonicum i dwie, średnie szkoły o profilu technicznym i ekonomicznym.

Słubice to również ważne miejsce na mapie gospodarczej pogranicza.  Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, stworzyła dla mieszkańców ponad tysiąc miejsc pracy,  działa u nas jeden z największych bazarów  na pograniczu polsko-niemieckim, jesteśmy zagłębiem usług logistycznych i spedycyjnych. Bezpośrednie położenie przy granicy,  bliskość Berlina, do którego mamy zaledwie 80 km, sąsiedztwo autostrady A-2, sprawia, że rynek pracy stale się rozwija. Dzięki temu znajdujemy się w czołówce, w województwie lubuskim, pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia.  W 2015 roku Financial Times umieścił Słubice wśród 5 małych miast polskich o największym potencjale ekonomicznym.

Słubice to też bardzo ciekawe miejsce do życia na styku dwóch krajów, dwóch kultur. Liczne imprezy kulturalne i sportowe przyciągają do nas rzesze melomanów, amatorów ulicznych teatrów, a także kibiców sportowych, głównie lekkiej atletyki i piłki nożnej. Każdego roku wiosną, podczas Dni Muzyki nad Odrą, w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, można usłyszeć wirtuozów muzyki klasycznej. Jesień należy natomiast do artystów z całego świata, którzy prezentują się podczas  Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Autorskiej transVOCALE, który jest prawdziwym muzycznym tyglem kultur.  

Atrakcją w mieście jest jedyny na świecie „Pomnik Wikipedii”. Stoi w sąsiedztwie Collegium Polonicum przy placu Frankfurckim wzbudzając ciekawość nie tylko studentów z obu stron Odry, ale też turystów. Symbolem łączącym oba miasta stał się również kogut, który znajduje się w herbach Słubic i Frankfurtu. To dlatego, wędrując po Dwumieście, spotkacie Państwo na swoje drodze kolorowe rzeźby kogutów.

Naszym atutem jest też Odra i znajdujący się w jej sąsiedztwie rezerwat przyrody „Łęgi koło Słubic”. Gnieździ się tu ptactwo wodno-błotne, a widok skąpanych w rozlewiskach rzeki dębów szypułkowych jest niesamowity. Nad Odrą spotkać można nie tylko miłośników przyrody, ale także rowerzystów, bo wijąca się wzdłuż brzegu rzeki ścieżka jest ulubionym miejscem cyklistów z obu stron granicy.  

Doskonałe warunki do uprawiania sportów i rekreacji  stwarzają też piękne i czyste lasy Puszczy Rzepińskiej, które są wymarzonym miejscem dla grzybiarzy czy pasjonatów  myślistwa. Urody nie można też odmówić naszemu zabytkowemu stadionowi, w sąsiedztwie którego znajduje się nowoczesne, 9-dołkowe  pole golfowe „Dębowa Polana”, kryte lodowisko i piękny park ze starodrzewiem.

Zapraszamy do Słubic!


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

Informujemy, że w wydziale USCiSO obowiązuje system kolejkowy. Bilety można pobrać bezpośrednio w biletomacie w poniedziałki,wtorki,czwartki i piątki w godz. 8:00-13:00 oraz w środę10:00-15:00 do ich wyczerpania, lub po uprzedniej rezerwacji wizyty przez stronę: https://bezkolejki.eu/umslubice
Więcej informacji w tym artykule.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ