• Sobótka - plakat Gmina
  Zapraszamy na Sobótkę – festyn z okazji Nocy Świętojańskiej
  Czytaj więcej
 • Za nami kolorowy Dzień Dziecka Dzieci
  Za nami kolorowy Dzień Dziecka w Słubicach (zdjęcia)
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Prof. Krzysztof Ruchniewicz odebrał 22. Nagrodę Viadriny
  Czytaj więcej
 • Inwestycje w gminie Gmina
  W gminie inwestycja goni inwestycję
  Czytaj więcej
Gmina

Odra – nasza wspólna sprawa

19 maja 2023r.

Takie hasło przewodnie towarzyszy uczestnikom 2. Lubuskiego Kongresu Klimatycznego, który odbywa się dziś w Collegium Polonicum w Słubicach z inicjatywy posła na Sejm RP prof. Jacka Kurzępy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wśród uczestników są m.in. specjaliści z dziedziny gospodarki leśnej, wodnej, klimatycznej, z Wód Polskich z Warszawy i Poznania, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze, a także młodzież z Technikum Leśnego w Starościnie i Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie.
Prof. Jacek Kurzępa podkreślił swoją radość z powodu uczestnictwa uczniów. – Ta wasza obecność jest szczególna, bo nieustannie adresujecie do nas apele: Zróbcie coś, żeby ziemia nie została zdewastowana. Dlatego poniekąd odpowiadamy dzisiaj na to, żeby nasze pokolenie pozostawiło wam matkę ziemię w najlepszym, możliwym stanie – mówił inicjator Kongresu.
Jest on poświęcony tematyce związanej z rzeką Odrą oraz wszelkim działaniom mającym na celu poprawę sytuacji wynikających ze zmian klimatycznych, w tym tych, które w znaczący sposób oddziałują na poziom wód w Polsce , w tym na Ziemi Lubuskiej.
Kongres wspólnie z prof. Jackiem Kurzępą otworzyła zastępca burmistrza Słubic Adriana Dydyna-Marycka.