• Sobótka - plakat Gmina
  Zapraszamy na Sobótkę – festyn z okazji Nocy Świętojańskiej
  Czytaj więcej
 • Za nami kolorowy Dzień Dziecka Dzieci
  Za nami kolorowy Dzień Dziecka w Słubicach (zdjęcia)
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Prof. Krzysztof Ruchniewicz odebrał 22. Nagrodę Viadriny
  Czytaj więcej
 • Inwestycje w gminie Gmina
  W gminie inwestycja goni inwestycję
  Czytaj więcej

Język sąsiada w Dwumieście

To projekt pilotażowy realizowany przez Gminę Słubice w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Demokracja i Integracja z siedzibą w Poczdamie oraz miastem Frankfurt nad Odrą w ramach programu INTERREG VA.

„Język sąsiada w Dwumieście” powstał w odpowiedzi na potrzebę posiadania kompetencji językowych i używania języka sąsiada mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą.

Głównym celem projektu jest nauka języka sąsiada w szkołach. W gminie Słubice jest to nauka języka niemieckiego, natomiast w mieście Frankfurt nad Odrą – nauka języka polskiego. Projekt skierowany jest do uczniów klas 5 i 6 z gminnych szkół podstawowych (około 400 osób). Zajęcia odbywają się od początku roku szkolnego 2020/2021 w wymiarze 2 godzin tygodniowo. We Frankfurcie nad Odrą języka polskiego docelowo uczyć się będzie ok. 300 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Lekcje odbywają się w ramach kółek zainteresowań.

 

Do innych ważnych celów projektu zaliczamy:

– wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami oraz zachęcanie ich do realizowania wspólnych projektów,

– nauka języka sąsiada poprzez spotkania i wspólne projekty, a także wycieczki integracyjne dla uczniów, tak aby uczniowie mieli  kontakt z żywym językiem,

– stworzenie i wykorzystanie systemu technicznego do nauki E-Learningowej. Dostęp do systemu będą mieć uczniowie z obu miast – i za jej pośrednictwem będą mogły odbywać się wspólne lekcje online. Będzie to miało na celu usprawnienie nauczania zdalnego oraz utrzymanie kontaktów online pomiędzy szkołami,

– dokształcanie nauczycieli w zakresie dydaktyki nauki języka sąsiada i innowacyjnych metod nauki języków obcych. Poprawa znajomości języka sąsiada wśród kadry pedagogicznej: kursy języka polskiego i niemieckiego, jak również kursy w zakresie korzystania z E-Learningu i kompetencji w obszarze interkulturowym.

Projekt to nie tylko nauka języka sąsiada, spotkania i warsztaty, ale także doradztwo ze strony lokalnych uczelni wyższych.

 

Okres realizacji projektu:  od 1 stycznia 2020 r. do 30.06.2022 r.

Budżet projektu to 820 tys. euro, z czego 85 proc. (696 tys. euro) to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach celu “Europejska Współpraca Terytorialna”.

 


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

Informujemy, że w wydziale USCiSO obowiązuje system kolejkowy. Bilety można pobrać bezpośrednio w biletomacie w poniedziałki,wtorki,czwartki i piątki w godz. 8:00-13:00 oraz w środę10:00-15:00 do ich wyczerpania, lub po uprzedniej rezerwacji wizyty przez stronę: https://bezkolejki.eu/umslubice
Więcej informacji w tym artykule.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ